Lehká jako dech

12. srpna 2013 v 21:57 | Alice Mayer |  Ana,motivace,slim

Lehká jako dech


Být štíhlá. Dostát ideálu. Být štíhlá a krásná. Být štíhlá a úspěšná. Být štíhlá za každou cenu? Hrají: S. Chytrová, M. Adamcová, N. Purnochová, M. L. Purkrábková, M. Šimáček, V. Thielová, R. Schmidtová a další. Scénář A. Mikulková. Kamera V. Holomek. Režie V. Olmer

Hrdinkami vzrušujícího, na obrátkách stále více nabírajícího příběhu jsou dívky končící základní školu. Domnívají se, že mnohé z jejich problémů souvisejí s jejich tělem/vzhledem a přes mnohá utrpení, která to přináší, hledají řešení v nezdravém hubnutí, končícím anorexií a bulimií.
Kvůli nedostatečnému citovému zázemí a společenskému tlaku (kultu krásných a úspěšných) se postupně dostávají do velkých zdravotních problémů a až na samé dno svého života. Lehká jako dech scenáristky A. Mikulkové a režiséra V. Olmera ozřejmuje závažné současné společenské téma prostřednictvím dobře dramaticky strukturovaného příběhu, který vyniká autenticitou a hlubokou znalostí problematiky, o níž vypráví.Dvě nejlepší kamarádky ze základní školy, "sestřičky" Marie (Noemi Purnochová) a Simona (Marie Luisa Purkrábková), mají společnou touhu po dokonalosti. Nejen fyzické, ale v druhém a ne vědomém plánu i dokonalosti, která jim pomůže nebýt jako rodiče, tedy ti, kteří je nechápou. V sebedestrukci, jakou Simonina anorexie i Mariina bulimie jsou, je i trestání těch druhých - především matek. Za nahlas nevyslovené, ale stále neporozumění, které s nedostatkem mateřské lásky nijak nesouvisí. Ani Marie, ani Simona nejsou nechtěnými nebo nemilovanými dětmi, jen si jejich matky nechtějí vážnost problému připustit natolik, aby ho musely opravdu řešit. Navíc rodiče (zvláště Mariiny) musí ustát i vlastní život.

V Marii se neutěšenost domova hromadí v podobě nenávisti, nenápadné, ale sílící, k věčně utahané matce (Martina Adamcová) a především k sobě. Otec (Milan Šimáček) si k ní spíš nachází cestu, i když poněkud neohrabaným způsobem. Jeho "puclíku", jak svou dceru oslovuje, Marii zrovna nepřidává. Stačí, že ve škole je kvůli obtloustlosti snadným terčem, i pro kluka, který se jí líbí. Jsou to taková drobná a někdy i větší každodenní ponížení, z nichž podle Marie vede jediná cesta - být štíhlá, tzn. krásná, tzn. oblíbená, tzn. šťastná.

Sebeničení její kamarádky Simony pro ni není odstrašující, naopak, vnímá ji jako spojenkyni a vzor. Tím spíš, že s ní kamarádí holka z tzv. dobré rodiny a nevadí jí, že Marie nebydlí v domě s bazénem, ale ošuntělém činžáku a nenosí značkové oblečení, ale věci, které její otec popelář donáší vítězoslavně od kontejnerů.

Navíc už tak dost štíhlá Simona se na rozdíl od ní dokáže nenacpat. Dokáže dokonce vůbec nejíst, pokud člověk nepočítá polykání tamponů. Hlad přece není zas taková cena za přiblížení se modelkovským ikonám. Zato u Marie se po kolotoči přejídání a zvracení žádný účinek nedostavuje, ale Simona ji dovede i k jiným způsobům, než je strkání prstů do krku. A když ji pak zradí, vynese Marii spirála (sebe)nenávisti k "něčemu silnému"...
Silný je i tenhle film, který vznikl za odborného dohledu psychiatričky Hany Papežové z Centra pro poruchy příjmy potravy a k němuž osobní zkušeností s mentální anorexií přispěla i Olmerova manželka Simona Chytrová, která hraje Simoninu matku (na snímku se také podílela jako kostýmní výtvarnice). Olmerův snímek totiž navzdory názvu téma nezlehčuje, nepřikrášluje, hrdiny ani diváky nešetří a nechává je si neveselý příběh - odpusťte ten expresivní výraz - vyžrat.
http://www.youtube.com/watch?v=qQxX7ONoaAE

http://www.youtube.com/watch?v=UcP3aphSN5k

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/213562220600095/

Od 29min. Anorexie, Marie Luisa Purkrábková


Holky už jste viděly tento film? Já ano, aj se mi docela líbil :)
Jaký máte na něj názor :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Tvá váha se pohybuje..

30-40 5.7% (7)
41-46 13% (16)
47-50 13% (16)
51-55 28.5% (35)
56-60 16.3% (20)
61-70 17.9% (22)
71- a více 5.7% (7)

Komentáře

1 Ko Ky Ko Ky | Web | 12. srpna 2013 v 22:15 | Reagovat

Já jsem ho taky viděla a líbil se mi taky moc :)
jen  se jim to trochu vymklo z rukou chtěli to vysílat,aby ukázaly,že to je špatné,ale co tak slyším,tak to má jiný účinky spíše to byl návod,jak v tom zůstat

2 skinny-proana skinny-proana | Web | 12. srpna 2013 v 22:17 | Reagovat

Byl zajímavý... Akorát mi přišly mimo scény, kdy se ten kluk pořád otáčí...

3 Erin Erin | Web | 13. srpna 2013 v 7:58 | Reagovat

celkem se mi líbil

4 Eve* Eve* | E-mail | Web | 13. srpna 2013 v 10:38 | Reagovat

Mně se teda osobně ten film nelíbil vůbec. Nebylo to zajímavý a celé to skončilo nějak divně.

5 Alic Alic | Web | 13. srpna 2013 v 11:58 | Reagovat

Mě teda vadil ten otevřený konec hlavně...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama